Ana SayfaIlcelerPertek

İLÇENİN TARİHİ ESERLERİ
Tarihsel yapılar bakımından Çemişgezek'ten sonra ilin en çok tarihi esere sahip ilçesidir. Keban Baraj Gölü altında kalan Til Köyü, Pertek kalesi çevresi ve Sağman köyü yapıtları yörenin başlıca tarihsel yapıtlarıdır. Tarihi eserler, Mengüçler'in, Selçuklular'ın ve Osmanlı döneminin izlerini taşır.

Pertek İlçesinde bulunan başlıca tarihi eserler
1. Pertek Kalesi. 2. Kiliseler
3. Aşağı (Çelebi Ağa) Cami. 4. Yukarı(Bay Sungur)Cami
5. Sagman cami 6. Sağman Kalesi

İlçede bulunan tarihi eserlerin korunması, Keban Baraj Gölü çevresinde bazı konaklama tesislerinin kurulması ile eşsiz tabiat güzelliğine sahip olan bu ilçeyi turizm açısından önemli bir yöre haline getirebilir. Not: Geniş bilgi için ilin tarihi eserler ve efsaneler bölümüne bkz.
HABERLEŞME
Pertek ilçe Merkezinde P.T.T. merkez binası mevcuttur. Telefon, telgraf ve diğer posta hizmetleri yürütülür.

İlçe merkezinde 1808 kapasiteli otomatik santral kurulmuş pınarlarda 184, Konaklar 144, Sağman 72, Demirbasan 240, Tozkoparan 267, Dere 276, Akdemir 216 abone kapasiteli otomatik telefon santralli kurulmuş bu merkezi santrallerde çevre köylere de hat çekilerek şehirler arası ve milletlerarası otomatik telefon görüşmesi yapilmaktadir. Uydu sistemi televizyon yayinlari, radyo ve ilçe merkezinde günlük satılan gazetelerle haberleşmesağlanmaktadır.Mercimek Köyü Sakaltutan mevkiinde Rdyolink sistemin faaliyete geçmesiyle ilin ve ilçenin tüm köylerinde haberleşme otomatik olarak sağlanmaktadır.

Copyright © . www.nazimiye.com - Tüm Haklari Saklidir.


Yazici

Egitim
Saglik
AGDImpresiumKontakt